A központi vízlágyítók nagyobb lakások és családi házak teljes vízlágyítását végzik. Annak függvényében, hogy mennyi a család vízfogyasztása és milyen keménységű az adott ház vize, könnyen kiválasztható az a vízlágyító berendezés, amely a lehető leggazdaságosabban végzi a vízlágyítást.
A vízlágyító berendezések működési elve:
Az ioncserélős vízlágyítók egy ioncserélő gyanta segítségével a vízben lévő oldott kalcium és magnézium ionokat nátrium ionokra cserélve végzik a vízlágyítást. Ezzel a technológiával nem oldatban tartjuk a víz keménységét okozó ásványi sókat, hanem kivesszük a vízből, így semmilyen körülmények között nem tudnak kicsapódni. Így a vízlágyítás eredményeképpen akár 0 keménységű, teljesen lágy vizet is elő lehetne állítani, azonban az ÁNTSZ állásfoglalásának megfelelően a berendezést úgy állítják be a szakembereink, hogy a vízlágyítást követően 5 német keménységi foknak megfelelő víz menjen a hálózatba.
Műszaki jellemzők:
- Csatlakozók: 1"-os csatlakozók a be- és kijövő oldalon egyaránt.
- Vezérlőfej típusa: idő és mennyiségvezérelt
- Beépítési méretek: 1150 x 340 x 520 mm (magasság, szélesség, hosszúság)
- Gyanta liter: 25 liter
- Átfolyás sebesség: 1,8 - 2,0 m3/h
Származási hely: Magyarország
Minőségi tanúsítvány: A készülék ÁNTSZ szakvéleménnyel és NNK által jóváhagyott ivóvízbiztonsági engedéllyel rendelkezik, amelynek száma 72544-5/2021/KTEF.
Karbantartási igény: A vízlágyítóban lévő gyanta nátrium tartalma időnként lemerül, így szükséges annak utánpótlása. Ezt regeneráló sótablettával bárki elvégezheti, mivel csak bele kell önteni a tartályba a sót. A sótabletta 25 kg-os kiszerelésben kapható. A regeneráláshoz csak kifejezetten erre alkalmas nagy tisztaságú só alkalmazható, ellenkező esetben a berendezés meghibásodhat.
Karbantartási költség: a havi karbantartási költség a havi vízfogyasztásnak a függvénye. Általánosságban elmondható, hogy kb. 0,5 - 1 kg sót használ el a berendezés 1 m3 víz lágyításakor, ami 10 m3 vízfogyasztásnál kb. 1000 - 2000 Forintot jelent. Ez függ természetesen attól is, hogy milyen keménységű vizet kell a berendezésnek lágyítania.
FONTOS INFORMÁCIÓ: A vízlágyító berendezés beépítése a bejövő hideg vizes ágra történik. A készülék elhelyezése fagy- és vízmentes helyen lehetséges (vízaknában csak nagyon ritkán), ahol a közelben szennyvíz- és elektromos kiállás található.
Beszerelés*: Az EconomySoft vízlágyítók beszerelését javasoljuk vízvezeték-szerelőre bízni, mivel a törvényi előírás szerint gerincvezeték megbontását csak ilyen jogosultsággal rendelkező szakember végezhet. Ennek ára függ attól is, hogy milyen bonyolultságú szerelés, és milyen méretű és mennyiségű anyagigénye van. Általánosságban elmondható, hogy a teljes vízlágyító rendszer (kiegészítőkkel együtt) beszerelésének költsége bruttó 30 000- 50 000 Ft között van. Javasoljuk, hogy a szerelést bízza a mi szakembereinkre, mivel ők rendelkeznek megfelelő jogosultsággal és napi szerelések miatt jelentős tapasztalattal rendelkeznek ezen a területen.
A vízlágyító berendezéseket egyedileg egyeztetett időpontban szállítjuk ki és végezzük el az üzembe helyezést.
*Beszerelésnek nevezzük azt a műveletet, amikor a gerinchálózatra csatlakoztatjuk a vízlágyító berendezést. Fontos, hogy szakembereink kizárólag megkerülő ággal telepítik a vízlágyítóinkat, amelynek segítségével a vízlágyító bontás nélkül lecsatlakoztatható a vízvezeték rendszerről.
**Beüzemelésnek nevezzük a vízlágyító felprogramozását és az adott helyszínre való felparaméterezést.